Çalışmalarımız

BİLGİ ALIN

bilgi alın

Scroll down to discover

RAHAT,PRESTİJİ MODERN…

AHŞAP EVLER TASARIM ÇEŞİTLİLİĞİ İLE EN ESTETİK YAPI FORMLARINDAN BİRİDİR.

Ahşap evler günümüzde herkes için rahat, modern ve prestijli evler haline gelmiştir. Ahşap, sağlam ve güvenilir bir yapı malzemesidir. Modern teknolojilere uygun inşa edilmiş bir ahşap ev yüzyıllarca ayakta kalır. 

%100 AHŞAP

PROJEDEN MONTAJA % 100 KALİTE

SEVDİKLERİNİZ İÇİN ZAMANSIZ VE KALICI BİR MİRAS…

Ahşap Evlerde Proje Aşaması ve 3D Tasarım

DPlus Mühendislik ve Mimarlık  uzmanları, insanların yalnızca kendileri için özelleştirilmiş evleri sevdiğini bilir. Bu yüzden mimarlarımız ailelerin ihtiyaçlarına göre benzersiz tasarımlar oluşturmak için çalışmaktadır. Ahşap Ev projelerimizde tasarım süreci, beklentilerinizin ve mimari projenizin gözden geçirilmesiyle başlar. Bir ahşap ev projesinin eksiksiz ve istenilen şekilde ortaya çıkması başarılı bir proje yönetimine bağlıdır. Ahşap ev proje aşamasında fizibilite çalışmaları,  tasarım süreci, malzeme seçimi ve inşaat sürecinin belirlenmesi gibi faktörler yer alır. Bu aşamada ahşap evin inşaası için gerekli olan maliyeti ve süreyi optimize etmeye yönelik hususlar görüşülür.

 


Ahşap Evlerin İmalat Süreci

Ahşap Evler‘in yapım süresi, tüm elemanları fabrikada önceden üretilerek hazır olarak monte edilmesi sayesinde hızlıdır. Küçük ahşap ev imalatı ve orta büyüklükte ahşap evlerin montajı sadece 3-4 hafta sürer. Hava şartlarının ahşap yapı malzemeleri üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak ve iş gücü üzerinde yapılan harcamalardan tasarruf etmek mümkündür. Ahşap Ev Fiyat Politikası

Kütük, tomruk ya da kalasların üst üste yığılmasıyla duvarların oluşturulduğu sistemdir. Bu sistemde kolonlar ve kirişler Anahtar teslim ahşap ev metrekare fiyatları; projenin metrekaresi, kullanılacak ağaç cinsi, arazi şartları, işçilik detayları, yapılacak ahşap ev projesinin adeti gibi veriler bir araya getirilir ve bölgede çeşitli analizler yapılarak belirlenir. Ayrıca ahşap ev yapım aşaması için arazi ve iklim şartları oldukça önemlidir. Kullanılacak ağaçlar ve atılacak temel buna göre belirlenir ve bazen bu durum ahşap ev fiyatlarını etkileyebilir. Beğendiğiniz projenin veya hayal ettiğiniz evin ortalama fiyatlarını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.


Ahşap Evlerin Ömrü

Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Gerekli bakım yapılmasa dahi ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.


Ahşap Evlerin Ömrü

Ahşap yapıların ömrü diğer tüm yapı malzemelerinden çok daha uzundur. Gerekli bakım yapılmasa dahi ahşap yapılar 200 yıl rahatlıkla ayakta kalırlar. Dünyanın en eski ve en dayanıklı yapı malzemesi olan ahşaptan yapılan yapılar 800 yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Norveç, Almanya, Finlandiya, Türkiye de 800 yılı aşmış yapılar mevcuttur.Ahşap Evlerde Bakım

Tüm ahşap yapılarında ahşabın doğal görünümünü koruyan Finlandiya, İngiliz, Hollanda boya üreticilerinin ahşap evler için özel ürettiği CE ve ISO belgeli su bazlı Vernik ve Boyalarını kullanmaktadır. Bakımı için Yapının bulunduğu iklim şartlarına göre 5-8 yılda bir defa dış cephenin tek kat boyanması yeterlidir. Bu işlemi kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ahşap evlerde kullanılan malzeme…

Sibirya üretimi çam ağacından yapılan ahşaplar genelde ahşap evlerin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Sibirya Çam ağacının ağırlığı oldukça azdır. Çam kütüğünün kesitini incelendiğinizde, büzülmeye ve eğrilmeye karşı oldukça dayanıklı bir özelliğe sahip olduğu görülür. Sık dokulu ve az gözenekli olaması sebebi ile uzun yıllarca dayanıklılığını korur. Termal özelliği sağlam olduğundan bozulmalara karşı dayanıklıdır. Kullandığımız ahşap ürünlerin tamamı 2 yıl boyunca fırınlama işlemi görmüştür.  Fırınlama işlemi sayesinde kullanılan ahşap malzeme her türlü hava koşullarına karşı mukavemet sağlar. Nem ve rutubete karşı dayanıklılığını artırır. Aynı zamanda hava geçirgenliği oluşturup oksijenli bir ortam sağlar.Ağaç Türleri Arasında En Çok Tercih Edilen Ağaçlar

 

Rus (beyaz) Sibirya Çamı: 

Bu ağaçtan yapılan ahşaplar, ahşap evlerin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Sibirya Çam ağacının ağırlığı oldukça azdır. Beyaz çam kütüğünün kesitini incelendiğinde, büzülmeye ve eğrilmeye karşı oldukça dayanıklı bir özelliğe sahip olduğu görülür. Sık dokulu ve az gözenekli olaması sebebi ile uzun yıllarca dayanıklılığını korur. Termal özelliği sağlam olduğundan bozulmalara karşı dayanıklıdır. Rus çamı kütükleri ilerleyen zaman ile beraber portakal rengini almaktadırlar.

 

Kırmızı Sedir: 

Yumuşak ve aromatik koku özelliğine sahip bir ağaçtır. Kırmızı sedir ile yapılan ahşap evlerin dayanıklılığı diğer ağaçlara nazaran daha düşüktür. Fakat ahşap ev inşasında pratik bir yoldur. Kötü hava şartlarına ve haşerelere karşı oldukça dayanıklı bir kütüktür. Reçineli bir yapısı bulunmadığı için, nemli iklimlerde tercih edilebilecek en iyi ağaçtır. İyi bir yalıtım sağlar fakat diğer ağaçlara göre daha pahalıdır.

 

Sarı Çam :

Sarı çam oldukça sert yapıya sahip bir ağaç türüdür. Soluk sarı rengi görünüşü ile oldukça yaygın bir biçimde ahşap ev yapımında kullanılmaktadır. Sarı çam beyaz çamdan çok daha fazla sert olup, daha fazla reçine taşımaktadır. Diğer çamlar gibi dayanıklı olsa da sedir kadar esnek bir yapıya sahip değildir. Karadeniz ve İç Anadolu iklimi için tavsiye edilir.

 

Meşe Ağacı : 

Meşe genelde ahşap ev inşasında kullanılmasa bile, oldukça dayanaklı, ağır, dış etmenlere ve yaşlanmaya karşı sağlam bir yapıya sahiptir. Kütük ev inşasında en iyi tercihlerdendir, lakin çok fazla maliyetli olmaktadır. Meşe üzerindeki çalışmalar oldukça zordur. Bu yüzden sektörde bulunan tecrübeli işçiler ile çalışmaktayız. Meşe kütük evler çok büyük öneme sahiptir.

 

Ladin Ağacı :

Bu ağaç ile yapılan ahap evlere Amerika ve Kanada’nın kuzey kısmında sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu tarz ağaçlar hafif, yumuşak ve reçine özeliğine sahiptir. Fakat ladin kütükleri oldukça sağlam yapıdadırlar. Kuru iklime sahip bölgelerde tercih edilen ladin kütükleri oldukça ucuzdur. Lakin diğer hava şartlarına pek dayanıklı olduğu söylemek mümkün değildir. Ülkemizde dağa çok kuru iklim bölgelerinde , hava olaylarını sık yaşanmadığı bölgelerde tercih edilmekte.

 

  • Yapı yükseklikleri en fazla 10 metreden başlayıp 2.50 metreye kadar düşmektedir.
 
  • Yapıların tüm iç ve dış duvar yüzeyleri, Budaksız Yerli Lambri kullanılarak yapılır. İç ve dış duvar yüzeyi arasına 10 cm xps veya taş yünü döşenerek izolasyon sağlanır.

 

  • Yapı zemininde ana taşıyıcı üzerine 4x4cm ahşap ızgara arlarına 4 cm poliüretan izolasyon köpüğü onun üzerine ise Yüksek kalite İthal Lambri rabıta tahtası döşenmektedir.

 

  • Yapının çatı kısmında ise ana taşıyıcıların üzerine sırasıyla Tavan Lambri, 4×4 cm ızgara 5 cm taş yünü, 18 mm osb, su yalıtım membranı ve son olarakta shingle plaka ile veya su ve ısı izolasyonları üzerine trapez sac kullanılarak kapatılır.

 

  • Yapının doğrama sistemleri ahşap görünümlü pvc kapı pencere sistemleri ile donatılmaktadır.Yapıların dış ana giriş kapısı Alüminyum doğrama , Pvc veya Masif Ahşaptan, iç kapılar ise Amerikan panel kapılardan dilediğiniz renk ve desende temin edilmektedir. ( Tercihe göre ahşap doğrama yapılabilir)

 

  • Mutfak ve banyo dolaplarımız ise tamamı ile mdf lam malzemeden frenli ve stoplu raylar kullanılarak imal edilmekte tezgâh malzemesi olarakta laminat tezgâhlar kullanılmaktadır.

 

  • Yapılar tarafınızın isteği üzerine Hickson Decor marka ithal boya yada koruyucu su bazlı vernikler ile istediğiniz renge boyanabilmektedir.

 

  • Elektrik Tesisatı kaçak akım korumalı pano sistemi, yangına ve ısınmaya karşı dayanıklı antikron (halogen free) kablolarla duvar iç bölmelerinden döşenmektedir.

 

  • Sıhhi tesisat sistemi bina içerisinde kurulduktan sonra kanalizasyon olmayan yapılaşma alanlarında foseptik çukuru ve büzleri tarafımızdan uygun görülen noktaya konumlandırılmakta, tüm vitrifiye armatür ürünleri duşakabin ve tesisatları tarafımızdan temin edilmektedir.

 

 

Ahşap nefes alan ve yaşayan bir malzemedir. Ahşabın bu özelliği bol oksijenli bir ortamda yaşamanızı sağlar.İnsan sağlığına ve ortama zarar veren rutubeti filtre ederek size daha sağlıklı bir hava sağlar.Ahşap malzeme; insan sağlığına zarar veren gaz ve bakterileri iyonize ederek ortamı temizler.Ahşap elektrik akımına yüksek direnç gösteren mükemmel bir yalıtkandır ahşap yapılarda betonarme binalardaki gibi elektromanyetik alan olmaz.

 

© DPLUS  2021 / Tüm Hakları Saklıdır.
To top